Pradžia » Įdomybės » Ajurveda » Ajurveda

Ajurveda

ayurvedaAJURVEDA – tai holistinė medicinos sistema, plačiai taikoma Indijoje

AJURVEDA-sanskrito kalboje reiškia ,,mokymas apie gyvenimą“, pirmą kartą šis mokymas užrašytas VEDOSE-tai senoviniai Indų žynių raštai, kurie sukurti prieš 5000 metų.
AJURVEDA moko, kad žmogus,tai microvisata ir jo individualus egzistavimas neatskiriamas nuo kosminių apraiškų.
*JOGA — tai mokymas apie susijungimą su Dieviškumu ir Tiesa.
*TANTRA —būdas kontroliuoti energiją, kuri padeda susijungti su TIESA.
*AJURVEDA —mokymas apie sveikatą. Visais šiais būdais ieškoma savivokos, atjaunėjimo, ilgaamžiškumo, jogos ir tantros tikslas išsilaisvinimas nuo bereikalingo šlamšto sąmonėje, tai lyg el. pašto dėžutė, kuri, kad nesukauptų spamo , yra nustatoma šlamštui surinkti. Taip pat ir žmogus gali savo sąmonės talpumo labui išmokti atlaisvinti ją nuo sąmonės šiukšlių… Sąmonė, tai kosminė energija pasireiškianti per 5 – is pagrindinius elementus: ETERĮ [ erdvę], ORĄ, UGNĮ, ŽEMĘ, VANDENĮ

EGZISTUOJA VII DOŠŲ TIPAI:

 1. DOSHA-VATA-IT-GRVATA-valdo jausmus ir emocijas,valdo subtiliąją energija
 2. ================================================================
 3. pittaChurna-ingrPicPITA- tai medžiagų apykaitos proceso valdytoja
 4. ================================================================
 5. KaphaCondiments_editKAPHA- tai doša, kuri palaiko organizmo atsparumą
 6. ===============================================================
 7. VATA-PITA-medžiagų apykaitos greitumas
 8. PITA-KAPA-imuniteto funkcionalumas
 9. VATA-KAPHA-regeneracinis atsparumas, kaulų ir raumenų funkcionalumas

7. VATA-PITA-KAPHA- bendras organizmo atsparumas, medž. apykaitos asimiliacija.

TRIJŲ DOŠŲ FUNKCIJOS

Došų funkcijos

VATA [eteris+oras] PITA [ugnis+vanduo] KAPHA [VANDUO+ŽEMĖ]
Judėjimas Kūno šiluma Stabilumas
Kvėpavimas Temperatūra Energija
Gamtiniai poreikiai Virškinimas Tepalas
Audinių transfomacija Suvokimas Riebalingumas
Motorinės funkcijos Supratimas Atlaidumas
Sensorinės finkcijos Alkis Godumas
Nepagrįstumas Troškulys Prisirišimas
Šalinimas Intelektas Kaupimas
Išskyrimas Pyktis Savininkiškumas
Baimė Neapykanta Valdymas
Tuštumas Pavydas  
Nerimas    

DOŠOS IR JŲ POŽYMIAI ŽMOGUJE

Došų atspindys žmoguje

POŽYMIAI VATA PITA KAPHA
Kūno sudėjimas Smulkus Vidutinis Stambus
Kūno svoris Mažas Vidutinis L.didelis
Oda Sausa, šiurkšti, šalta, ruda, juoda Minkšta, riebi, šilta, šviesi, rausva, geltona Stora, riebi, šalta, blyški, balta
Plaukai Juodi, sausi, garbanoti Minkšti, riebalingi, rudi, rausvi Tankūs, riebalingi, banguoti, tamsūs arba šviesūs
Dantys Išsikišę, dideli, kreivi, dantenos plonos Vidut.dydžio, gelsvi, dantenos minkštos Stiprūs, balti
Akys Mažos, sausos, blankios, rudos, juodos Skvarbios, žvitrios, žalios, pilkos, gelsvos Didelės, melsvos, raiškios, ilgos blakstienos
Apetitas Nepastovus, nepakankamas Geras, l.didelis Lėtai atsirandantis, stiprus
Mėgiamas skonis Saldus, sūrus, rūgštus Saldus, kartus, aitrus Aštrus, kartus, aitrus
Troškulys Nepastovus Didelis Nedidelis
Išskyros, išmatos Sunkiai besišalinančios, vidurių užkietėjimas Minkštos, riebalingos, laisvos Gausios, riebalingos, lėtai išeinančios
Fizinis aktyvumas L.aktyvus Vidutinis aktyvumas Apatiškas
Protas Neramus, veiklus Agresyvus, inteligentiškas Ramus, sulėtintas
Temperamentas Baugus, neryžtingas, nenuspėjamas Agresyvus, irzlus, pavydus, fanatiškas Ramus, likęs godumui, priekabus, tvirtas
Atmintis Prisimena tai, kas malonu, bet pamiršta, ko nenori prisiminti Aštri Ilgalaikė, gili
Sapnų vaizdai Skrydis, šuoliai, baimė Karas, ugnis, pyktis Plaukimas, upė, okeanas, vanduo
Miegas Trukinėjantis, negilus Trumpas, gilus Sunkus, ilgas
Kalba Greita Aštri, kandi Lėta, monotoniška
Santykis su pinigais Greitai leidžiantis pinigus Vidut. turtingumas, mėgsta prabangą Turtingi, ekonomiški, išlaidūs maistui
Pulsas Siūlinis, silpnas, šliaužianti gyvatė Santūrus, šokinėjantis, kaip varlė Platus, lėtas, kaip plaukianti gulbė

SVEIKATA

SVEIKATA – tai tvarka, LIGA – tvarkos suardymas.

Kai kūno vidaus ir išorės aplinka praranda pusiausvyrą, atsiranda netvarka. Žmogus, norėdamas atstatyti pusiausvyrą, turi suprasti ligos proceso eigą. Ajurvedoje sveikatos nuostata pagrįsta ligos priežąsties suvokimu.

Pagrindinis sveikatos garantas, tai sugebėjimas palaikyti virškinimo ugnies [AGNI] pusiausvyrą, o kūno savybės [ VATA, PITA, KAPHA ] taip pat yra pusiausvyroje. Kai kūnas, protas ir sąmonė veikia normaliai ir subalansuotai tuomet šalinimo funkcija, prakaitavimas, nuotaika yra pusiausvyros balanse. Kai kuri nors iš šių sistemų sutrikdoma – prasideda ligos…, kadangi nuo paminėtų organizmo funkcijų priklauso imuninės sistemos atsparumas. Kai kūnas ir protas nepalaiko pusiausvyros stabilumo, žmogus patiria fizinį bei psichinį skausmą ir sielvartą.

LIGŲ KLASIFIKACIJA

vata-pitta-kaphaAJURVEDA teigia, kad ligos klasifikuojamos pagal jų kilmės šaltinį:

 • PSICHINĮ;
 • DVASINĮ;
 • FIZINĮ

O pagal lakolizaciją – ŠIRDIES; PLAUČIŲ; KEPENŲ; …Liga gali pasireikšti ne toje vietoje, kurioje atsirado diskomforto ar skausmo pojūčiai. Taip pat ligos klasifikuojamos pagal došas: VATA, PITA, KAPHA.

KAPHA asmenys: angina, tonzilės, antelių uždegimai, bronchitas, plaučių ligos . PITA asmenys: kepenų, tulžies pūslės, virškinamojo trakto ligos, rūgštingumo padidėjimas, gastritas, odos ligos. VATA asmenys : radikulopatija, artritas, paralyžius, neuralgija, storosios žarnos ligos.

Disbalansas paprastai atsiranda sąmonėje, negatyvių minčių pavidalu: baimės, pykčio, pavydo, įvairių prisirišimų ir per mūsų galvoseną pasireiškia kūne. Nuslopinta baimė, tai terpė atsirasti VATA ligoms, pyktis sukelia PITĄ ligas, o pavydas ir prisirišimai – KAPHA ligas.

agniAGNI –

Biologinė ugnis, valdanti metabolizmą, tai sudėtinė PITOS dalis, kuri turi šiluminės energijos, padedančios virškinti. Šiluminė energija yra AGNI. PITA skrandyje pasireiškia, kaip ugnis – AGNI – tai natūrali rūgštis, kuri skaido maistą. Ilgaamžiškumas priklauso nuo AGNI . Intelektas, jautrumas, reakcija – taip pat priklauso nuo AGNI funkcijos. Kuomet dėl trijų došų disbalanso pakenkta AGNI, sutrinka metabolizmas, lieka nesuvirškintas maistas, kurio dalelės kaupiasi storojoje žarnoje, virsdamas lipnia mase, kuri vadinama AMA – šie toksinai įsisiurbia į kraują, susikaupia silpnose kūno vietose, sudarydami užsikimšimus, sukietėjimus, silpnina organų funkciją, užkemša kraujagysles. Jeigu ant liežuvio yra baltų apnašų – tai rodo AMA būvimą storajame žarnyne, plonajame ar skrandyje.

PYKTIS –

doshasJei žmogus nesugeba nepykti ir pastoviai ,,verda,,savo neigiamose emocijose , kai tiesiog gyvenimo būdu tampa kam nors pakenkti, ką nors įskaudinti, išprovokuoti skandalą – tuomet ši neigiama emocija sukelia tulžies pūslės, tulžies latakų, plonųjų žarnų ir paviršinės skrandžio sienelės gleivinės uždegimą – tai VATA ir PITA .

METALAI –

med_2-1-bVARIS – mažina riebalų perteklių, tonizuojanti priemonė kepenims, blužniai ir limfos sistemai. Naudinga linkusiems tukti, kaupti vandenį, esant limfinėms ataugoms.VARIO VANDUO: 10 penkių centų dydžio varinių skrituliukų gerai nuplaunama kalkiniu vandeniu ir sudėjus į 1,5 l verdama kol lieka tik pusė vandens kiekio.Vartojama po 1 arbatinį šaukštelį 3 kart per dieną.Taip pat patartina nešioti varinius papuošalus.

AUKSAS – gerina atminti, stiprina širdies raumenį, didina ištvermę, stiprina plaučius, kepenis. Ruošiamas taip pat kaip ir varinis vanduo.

GELEŽIS – didina kraujo kūnelių kiekį, todėl geležies pelenai naudojami anemijai gydyti, raumenims stiprinti, padeda audinių regeneracijai.

ŠVINAS – veiksminga priemonė odos ligoms bei ginekologinėms infekcijoms gydyti.

GYVSIDABRIS – labai sunkus ir stipriai veikiantis metalas, stimuliuoja fermentinę sistemą, padeda audiniams pakisti.

SIDABRAS – turi vėsinamų savybių, padeda esant karštinei, kai kamuoja rėmuo, esant padidintam tulžies aktyvumui, žarnyno uždegimui. Sidabrinis vanduo ruošiamas taip pat kaip auksinis.

ALAVAS – tai jauninantis elementas. Išvalyti alavo pelenai vartojami sergant diabetu, astma, kvėpavimo takų ligomis, odos ligomis.

PUSBRANGIAI IR BRANGŪS MINERALAI

AGATAS – saugo vaikus nuo baimės, padeda greičiau pradėti vaikščioti, palaiko emocinę pusiausvyrą. Šis mineralas skatina dvasinį pabudimą, padeda stiprinti KAPHA energiją,[nešiojamas ant kaklo ar aukso įsodinime].

AMETISTAS -Jo nešiojimas teikia kilnumo, meilės, užuojautos ir vilties energiją. Nešiojamas vėrinys ant kaklo arba kulono pavidale ant auksinės grandinėlės. Gerina VATA ir PITA balansą.

BERILAS – Skatina intelektą,sąmonės galią, stiprina autoritetą, ir padėtį visuomenėje. Padeda suvokti muziką ir meną. Nešiojamas įsodintas į sidabrą arba ant sidabrinės grandinėlės.

HELIOTROPAS – Tai kraują valanti priemonė bei saugo nuo kraujo išsiliejimo. Kadangi jame yra UGNIES ir VANDENS elementų – tinka nešioti tiems kas turi kepenų, blužnies problemų ar yra anemiški [silpno kraujo]. Nešiojamas netoli širdies auksiniame vėrinyje.

DEIMANTAS – Šio labai subtilaus brangakmenio energija stimuliuoja širdį, smegenis, tai jauninantis akmuo, neša sėkmę ir dvasinį pakilimą,tai dar ir vedybų akmuo. Nešiojamas ant bevardžio piršto aukso įsostėje. Rausvas deimantas skatina ir gerina PITA, bespalvis – gerina PITA ir KAPHA energijas, žydras – turi vėsinančių savybių ir skatina KAPHA.

GRANATAS – gali būti raudonas, rudas, juodas, rusvas, geltonas[oranžinis]. Raudonas, oranžinis ir rudas granatas turi KAPHA poveikį ir VATA energijoms..juodas granatas – veikia PITA energiją . Šis mineralas nešiojamas ant kaklo aukso aptaise [tuomet dominuoja gyvybinės energijos skatinimas], o sidabro aptaise – vėsina, ramina, palaiko virškinimo sistemos balansą [malšina uždegimus ].

LAZURITAS – Lazuritas stiprina regėjimą, suteikia kūnui ir intelektui sąmonės stiprybę, mineralo nešiotojui pritraukia jautrumą aukštosioms vibracijoms.Turi UGNIES, ETERIO ir VANDENS elementų.

LIKVITAS – savybės panašios kaip ir lazurito, padeda medituoti, tai sėkmės mineralas.

MĖNULIO AKMUO – pilkai-baltas mineralas. Ramina protą, švelnina PITA, savyje turi VANDENS, ORO ir ETERIO elemetų, šis mineralas veikia kūno vandenį ir žmogaus emocijas. Mėnulio akmuo aštrina KAPHA, bet mažina PITA ir VATA energijas. Šis mineralas nešiojamas ant bevardžio dešinės rankos piršto, kaip sidabrinis žiedas su šio mineralo akute.

OPALAS – skatina vaikų augimą, geranoriškumą ir draugiškumą. Nerekomenduojamas baltas opalas netekėjusioms moterims. Skaitoma, kad tai Dieviškas mineralas, kuris skatina tikėjimą, atjautą, kūrybą,Jame yra VANDENS, UGNIES ir ETERIO elementų. Tinka VATAir KAPHA konstitucijos žmonėms. Nešiojamas ant ant dešinės rankos smiliaus aukso aptaise.

PERLAS – turi PITA savybių ir valo kraują, jame yra VANDENS , ORO ir ŽEMĖS elementų. Šis mineralas padeda kraujuojant dantenoms, gydant hepatitą, esant kraujuojančiam hemorojui.

RAUDONAS KORALAS – jis raminančiai veikia KAPHA, valo kraują, padeda kontroliuoti neapykantą bei apsaugo nuo pavydo, pykčio – muvimas ant bevardžio ar smiliaus dešinės rankos, turi VANDENS, ŽEMĖS ir UGNIES elementų.

RUBINAS – šiame minerale yra UGNIES, ORO, ir ETERIO elementų, jis padeda susikoncentruoti, stiprina protą ir širdį. Nepatartina nešioti PITA konstitucijos žmonėms, bet tinka VATA ir KAPHA pertekliui mažinti. Nešiojamas ant bevardžio kairės rankos piršto kaip sidabro ar auso žiedas su rubino akute .

SAFYRAS – violetinės ar purpurinės spalvos brangakmenis.Neutralizuoja VATA.Jis atmuša negatyvią SATURNO energiją, padeda esant reumatui, neuralgijai, epilepsijai, isterijai.Veikia VATA sutrikimus.Nešiojamas ant kaklo aukso aptaise.

TOPAZAS – Šis brangakmenis skatina aistrą ir mažina baimę, stiprina intelektą, turi UGNIES, ETERIO ir ORO, elementų. Nešiojamas ant kaklo arba ,kaip auksinis žiedas su šio mineralo akute ant dešinės rankos smiliaus.

SPALVŲ POVEIKIS ŽMOGUI

RAUDONA – SKATINA RAUDONŲJŲ KRAUJO KŪNELIŲ GAMYBĄ, STIMULIUOJA KRAUJOTAKĄ, TEIKIA ENERGIJOS NERVŲ SISTEMAI, ŠILDO KŪNĄ, SKATINA PITA PERTEKLIU, TAI GALI PASIREIKŠTI KONJUKTYVITU.

ORANŽINĖ – PADEDA GYTI, ĮTAKOJA GENITALIJŲ ENERGIJĄ, PADEDA ATSIRIBOTI NUO PASAULIO, ŠVELNINA VATA, IR KAPHA, TRIKDO PITA.

GELTONA – ŠI SPALVA STIMULIUOJA INTELEKTĄ IR SUVOKIMĄ, JI SUSIJUSI SU VISIŠKU EGO ATSISAKYMU,JOS PERTEKLIUS GALI SUTRIKDYTI TULŽIES VEIKLĄ.,TRIKDO PITA, BET ŠVELNINA KAPHA IR VATA PERTEKLIU.

ŽALIA – RAMINA PROTĄ, GERINA SAVIJAUTĄ, PADEDA ENERGIJAI TEKĖTI Į ŠIRDIES ČAKRĄ, RAMINA, MAŽINA VATA IR KAPHA PERTEKLIU IR SKATINA PITA.PER DIDELĖ ŠIOS SPALVOS KONCENTRACIJA SKATINA TULŽIES AKMENLIGĘ.

ŠV.ŽALIA – ŠVELNINA VATA IR KAPHA, RAMINA PROTĄ, STIMULIUOJA PITA.

ŽYDRA – TAI TYROS SĄMONĖS SPALVA.GYDO KEPENIS, RAMINA, VĖSINA, GERINA ODOS SPALVĄ, ŠVELNINA PITA, SKATINA KAPHA IR VATA.

VIOLETINĖ – TAI KOSMINĖS SĄMONĖS SPALVA, SKATINA SĄMONĖS PLĖTIMĄ, SUKURIA LENGVUMĄ, PLEČIA PASAULĖJAUTĄ.ŠVELNINA PITA IR KAPHA, BET SKATINA VATA.

 

MAISTAS IR JO PRIEŠNUODŽIAI

Maisto neigiamą poveikį mažinantys produktai-priešnuodžiai

produktas Neigiamas poveikis priešnuodžiai
Sūris Skatina gleives, užkištumą, aštrina PITA , KAPHA Juodi pipirai, vienmetė paprika, raud. ankštiniai pipirai, petražolė, svogūnas, kalendros ūgliai, kurkuma
Ledai Didina gleivėtumą, sudaro užkištumą Gvazdikėliai, kardamonas
Grietinė Taip pat Kalendra, kardamonas
Jogurtas Taip pat Kmynai, imbieras
Ąvižos Didina KAPHA, riebalus Kmynai, garstyčių grudeliai
Ryžiai Taip pat Gvazdikėliai, pipirai
Kviečiai Taip pat Imbieras
Ankštiniai Sukelia dujas, pilvo pūtimą Česnakai, gvazdykėliai, juodi pipirai, imbieras, druska, raudoni pipirai, paprika
Aguročiai Sukelia dujas Verdama aliejuje su garstyčių grūdeliais
Česnakas Didina PITA Tarkuotas kokosas ir citrina
Žalios salotos Sukelia dujas Alyvų aliejus ir citrina
Svogūnai Taip pat Citrina, garstyčių grūdeliai
Bulvės Taip pat GHI su pipirais
Pomidorai Didina KAPHA Kmynai
Avokado Taip pat Citrina, česnakas, juodi pipirai
Džiovinti vaisiai Aštrina VATA Išmirkyti vandenyje
Mango Sukelia viduriavimą GHI su kardamonu
Melionas Sulaiko vandenį Tarkuotas kokosas su kalendra
Arbūzas Taip pat Druska su vienmete paprika

Riešutai ir sėklos

Riešutai Sukelia dujas, didina PITA Sezamo aliejus su vienmete paprika
Žemės riešutų aliejus Turi kenksmingų savybių, sunkus, didina PITA, sukelia galvos skausmą Imbieras ir pakepinti kmynų milteliai
Saulėgrąžos Aštrina PITA Išmirkyti ir pakepinti kol pasidarys langvos

Produktai-nuodai

Alkoholis Stimuliuoja, bet sukelia depresiją Kramtyti kmynų sėklas, 1-2 kardamono grūdelius
Juoda arbata Taip pat Imbieras
Šokoladas Stimuliuoja, bet tuoj pat po to turi slopinantį poveikį Kardamonas, kmynai
Kofeinas Turi alinančiai-stimuliuojantį poveikį Muskato riešutas, kardamono milteliai
Kava Stimuliuoja, bet tuoj po to veikia slopinančiai, slegiančiai Taip pat
Kepinti kukurūzai Sukelia sausumą ir dujas Dėti GHI
Saldumynai Didina užkištumą Saisi imbiero milteliai
Tabakas Didina PITA ir VATA Ajerų šaknys ir saliero sėklos

AJURVEDOS RECEPTAI

 

 • gvazdikeliu-eterinis-aliejus-augalinis-naturalusGVAZDIKĖLIŲ ALIEJUS : valgomas šaukštas sezamo aliejaus, 5 gvazdikėliai. Laikome tamsiame inde, kad pritrauktų apie mėnesį. Prieš naudojimą pašildoma.

 • sviestasGHI : 500 gramų nesūdyto sviesto kaitiname, kol sviestas ištirpsta ir dar apie 10 min. palaikome ant vidutinės ugnies – nereikia nugriebti atsiradusių putų,1-2 lašai įlašinto vandens, jeigu sukelia spragsėjimą – GHI jau paruoštas, gautą skystį išpilstykite į molinius ar fajansinius indelius, bet ne į skaidrų stiklainį.

 • ajero-saknysGHI IŠ AJERŲ ŠAKNŲ : 8 dalys vandens ir 1 dalis ajerų miltelių. Virinama, kol lieka tik ketvirtadalis. Imame vieną dalį šio nuoviro ir tą patį kiekį GHI, vėl virname ant silpnos ugnies, kol nelieka vandens. Tai kas liko inde tai ir yra AJERŲ GHI.

 • jogu-arbataiJOGŲ ARBATA – sudėtinės dalys : 4 grudeliai kardamono, 2 šaukšteliai tarkuoto imbiero, 8 gvazdikėliai, 1 žievelė cinamono užpilama 8 stiklinėm vandens. Skystis verdamas, kol lieka tik pusė jo. Įpilama 25 g pieno ir skanaus…

 • Saldymedis-3-1920x1280SALDYMEDŽIO GHI : 1 dalis saldymedžio miltelių ir 8 dalys vandens.Verdama, kol lieka ketvirtadalis skysčio. Imame vieną dalį skysčio ir tiek pat GHI, ipilame taip pat vieną dalį vandens. Verdama, kol lieka tik GHI be vandens.

 • migdolai5MIGDOLŲ GĖRIMAS : 10 migdolų užmerkiama nakčiai, ryte nuvaloma odelė ir migdolai susmulkiname, įdedame kardamono žiupsnelį į stiklinę šilto pieno, migdolus ir žiupsnelį šviežiai sumaltų juodų pipirų. Žiupsnelis, tai maždaug tiek, kiek telpa ant peilio galiuko